Reference a recenze
- RECENZE KE KNIZE: Od recenzentky knih Zuzany Moravcové, Život mezi řádky
recenze zde: https://www.zivotmeziradky.cz/8-2017/mysak-ocko
- RECENZE KE KNIZE: Klub knihomolů
recenze zde: https://www.klubknihomolu.cz/146282/s-ockem-za-dobrodruznym-putovanim/
- RECENZE KE KNIZE: Z blogu Ze života u Ďáblického háje
recenze zde: https://blog.cizrna.info/co-cist-detem-mysak-ocko-abyste-konecne-vedeli-kde-to-brno-je/? fbclid=IwAR0lEOl2IG8GA8NyV0oB1hQVjP_0gT6F-aFz8Q8eY13xFloV9ksfi79sPXI
- RECENZE KE KNIZE: Z blogu Můj knižní ráj recenze zde: https://mujknizniraj.blogspot.com/2018/01/recenze-mysak-ocko.html
- RECENZE KE KNIZE: Johančina recenze recenze zde: https://www.youtube.com/watch?v=NFXrwug4Ogs
- RECENZE KE KNIZE: Z blogu Život podle Karol recenze zde: https://zivotpodlekarol.blogspot.com/2018/02/cteme-mysak-ocko-detektivni-kniha-pro.html
Mgr. Lenka Vosáhlová
Učitel, MŠ a ZŠ Ostopovice,
okres Brno-venkov, příspěvková organizace
(Výňatek z textu)
"Moc se mi líbí, že autorka nenásilnou formou zapojila do
děje spoustu druhů živočichů, zvířat, které se v dané lokalitě reálně
vyskytují. Nenápadně sem také o nich vložila další informace, jako kde se
pohybují, jak bydlí nebo co jedí. Tak třeba myšák Očko - má ostré zoubky,
pochutná si na pšeničných klíčcích, mrkvi, ovesných semínkách či jablku, můžeme
ho potkat v podzemních chodbičkách spolu s brouky, mravenci, žížalou
či krtky. No a kromě toho se "bojí vody jako čert kříže".
V knize potkáváme i žabáka Brňáka, který děti seznamuje s brněnských "hantecem". Jsem si jistá, že děti zaujme a spolu s rodiči či učiteli se rádi o "hantecu" ještě pobaví.
Na závěr v knize najdeme stručné informace o zmiňovaných líšeňských přírodních památkách včetně návodu, jak se na daná místa dostat, což většinu rodičů i učitelů jistě potěší.
Knihu doporučuji, už teď mě inspiruje ke spoustě nápadů. Využiji ji jak při práci s žáky na prvním stupni základní školy, tak i se svými dětmi, jen co trošku povyrostou. Moc se těším, až budeme sledovat místa, kde myšák Očko pátral, a zazpíváme si u toho úvodní písničku. Kdoví, třeba se nám ho podaří zahlédnout..."
Mgr. Jan Hanuš
knihovna PdF MU
(Výňatek z textu)
"Autorka projevuje též cit pro podtržení mile komických situací pramenících z tvůrčího napětí mezi personifikací zvířat na straně jedné a zachováním jejich zvířecích vlastností na straně druhé. Křeček Fousáč je tak například okraden o památeční sošku, kterou mu vykousal tatínek a hlavní hrdina Očko si ostrými zoubky brousí svoji tužtičku k zapisování podrobností případu. První příběh, Příšera z mariánského rybníka, začíná příznačně slovy:Ačkoli to vypadá, že se v zemi nic neděje, opak je pravdou. V celém textu se potom objevují zdařilé pohledy na okolní svět z perspektivy zvířat, zpravidla menších, které mohou děti navést k vlastnímu drobnohlednému průzkumu okolí, citlivému k detailům, což navíc podtrhuje detektivní tematika. U přecpaného Zukalova rybníka, kam se zvířátka stáhla z vodních ploch v Mariánském údolí, kde straší domnělá příšera, si žáby stěžují, že je jich v rybníce tolik, že se na jednom kameni musí vyhřívat tři naráz. Motýli se zase hádají o kytku, na které se vyspí. Celý příběh je navíc pointován tím, že "příšerou" se nakonec ukáže být pohřešovaný labuťák, zamotaný do červené rybářské sítě. A metodický myší detektiv Očko i předtím vede své uvažování o příšeře na základě kačeří výpovědi střízlivě: pokud je příšera větší než kačer Žbluňkal."
Mgr. Aleš Pavelka,
Střední pedagogická škola Boskovice
Kniha Myšák Očko by mohla mít motivační charakter pro děti, které by rády spojily četbu knihy s procházkou v krajině Líšně a Maloměřic. Kniha může být vhodným dárkem pro děti odcházející z mateřské školy do školy základní, taktéž může být dárkem ve školních soutěžích. Mohla by posloužit učitelům v MŠ, ZŠ a rodičům jako inspirace k výletům.
Knihu doporučuji k vydání a o výtisk knihy budu mít s velkou pravděpodobností zájem.